Zielone certyfikaty 115.62
47 410.00
zł/MWh

Ceny za energię w Polsce poniżej średniej europejskiej

| Autor:

< photo by grinder17000>

Polska Agencja Prasowa, bazując na danych Eurostatu, podała, że ceny energii dla gospodarstw domowych w Polsce pomimo odnotowania 8,9-procentowego wzrostu w okresie od II poł. 2011 roku do 2012 roku, są w dalszym ciągu niższe niż średnia europejska. Najdroższe ceny za prąd odnotowano w Danii, na Cyprze i w Niemczech.

W tym samym okresie średni wzrost cen za energię elektryczną w Unii Europejskiej wyniósł zaledwie 6,6%. Zgodnie z danymi w II poł. 2012 roku cena na rynku polskim wynosiła 0,63 zł/kWh czyli równoważność 0,153 euro, podczas gdy średnia europejska wyniosła 0,197 euro/kWh.

Ceny w Polsce mają być jeszcze niższe dla gospodarstw domowych. Pomimo zaleceń od Urzędu Regulacji Energetyki (URE) kilkuprocentowego obniżenia cen, Tauron, Enea, PGE i Energa zakładały we wstępnych wnioskach taryfowych na II półrocze zakładały utrzymanie cen energii dla gospodarstw domowych na takim samym poziomie. Po wezwaniu do korekty wniosków, dwóch sprzedawców dostosowało się do zaleceń URE i obniżyło energię na drugą połowę bieżącego roku.

Zobacz również

Dodaj komentarz

  • (will not be published)